Haluaisitko antaa vertaistukea? Kiinnostaisiko toimia vapaaehtoisena? Tervetuloa vertaistoimijaksi MEille!
Vapaaehtoisten koulutus on suunnattu vapaaehtoistoiminnasta kiinnostuneille ME/CFS:ää sairastaville ja vastaavista oireista kärsiville sekä läheisille.
Vapaaehtoisena voi toimia omien voimavarojen mukaisesti ja vapaaehtoistoiminta suunnitellaan jokaisen vapaaehtoisen kanssa yksilöllisesti. Vapaaehtoisena saa työntekijän tuen, perehdytyksen, koulutuksen ja virkistyksiä. Vapaaehtoiset tapaavat toisiaan myös säännöllisesti etänä.
Vapaaehtoisena toiminut vertaistoimija sanoo:
”Olen saanut itse paljon vertaistuesta ja nyt voin jakaa saamaani hyvää eteenpäin. Vertaistuessa on voimaa, sanotaan ja olen sen voiman kokenut itse ja nähnyt monen muunkin kokeneen. Siksi toimin vapaaehtoisena vertaisena edelleen.” (julkaistu vapaaehtoisen luvalla)
Vapaaehtoisena voi toimia seuraavissa tehtävissä:
– vertaisryhmän ohjaaja
– vertaistukija Toivo-sovelluksessa
– chat-ohjaaja
Tuleva syksyn koulutus järjestetään etänä. Koulutus koostuu yhteensä neljästä tapaamiskerrasta 21.9. alkaen. Tapaamme maanantai-iltaisin kello 17.30–19.15. Tapaamiset: 21.9., 28.9., 12.10., 26.10. Mukaan voi ilmoittautua, vaikka et pääsisikään kaikille koulutuskerroille.
Ilmoittaudu mukaan koulutukseen kotisivuillamme täältä.
Koulutuksen järjestää Tukea ja vertaisuutta Meille -hanke:
Tukea ja vertaisuutta MEille -hanke tarjoaa palveluneuvontaa ja vertaistoimintaa ME/CFS:ää sairastaville ja heidän läheisilleen. Hanke on kolmivuotinen ja valtakunnallinen, jota koordinoi Suomen ME/CFS-yhdistys ry. Hanketta rahoittaa sosiaali- ja terveysministeriö järjestöavustuksella (STEA).
