Tietopäivät

Järjestämme tietopäiviä. Päivissä jaetaan tietoa ME/CFS-sairauteen liittyen. Tietopäiviä järjestetään valtakunnallisesti. Osa päivistä on hybriditilaisuuksia, johon voit osallistua paikan päällä tai etänä. Osa järjestetään kokonaan etänä.

Tietopäivät ovat suunnattu ME/CFS:ää sairastaville ja vastaavista oireista kärsiville sekä heidän läheisilleen. Emme kysy diagnooseja. Sinun ei tarvitse olla yhdistyksen jäsen. Tilaisuudet ovat kaikille avoimia ja maksuttomia.

Tältä sivulta löydät tulevat tietopäivät. Löydät myös materiaaleja ja linkkejä menneiden tietopäivien tallenteisiin sivun alaosasta.

Tulevat tietopäivät

Tietopäivä: Kun läheinen sairastaa ME/CFS-sairautta – Tukea, ymmärrystä ja voimavaroja arkeen 

Seuraava tietopäivä järjestetään etänä 24.11.2026 klo 18–19:30. Tietopäivässä tarkastelemme ME/CFS:ää sairastavien ja vastaavista oireista kärsivien läheisten asemaa, arkea ja jaksamista. 

Pääkaupunkiseudun omaishoitajat ry:n toiminnanjohtajan puheenvuorossa kuulemme, miten omaishoito asettuu nykyiseen palvelujärjestelmäämme, mitä omaishoito on sekä voiko omaishoito tarjota tukea läheistään auttaville ja helpottaa kuormittavaa elämäntilannetta. Läheisen omakohtaisessa puheenvuorossa kuulemme, miltä sairauden kohtaaminen perheessä tuntuu, miten sopeutua uuteen tilanteeseen ja miten tukea omia voimavarojaan. 

Lue lisää tietopäivästä tästä.  

Huom. pidätämme oikeuden muutoksiin.

Menneet tietopäivät

ME/CFS – Toimintakyvyn tukeminen ja apuvälineet

Tietopäivä järjestettiin etänä 14.9.2026. Päivän aiheena oli ME/CFS – Toimintakyvyn tukeminen ja apuvälineet.

Tapahtumassa toimintaterapeutit Raila Vartiainen ja Jenni Luoma kertoivat toimintakyvyn tukemisesta toimintaterapialla, esittelivät Helsingin perusterveydenhuollon toimintaterapiaa sekä puhuivat pacingista, rutiineista ja mielekkään toiminnan merkityksestä. Fysioterapeutti Johanna Tervonen kertoi apuvälineistä, niiden merkityksestä ja hankintaprosessista.  

ME/CFS – Hoitosuositukset

Tietopäivä järjestettiin etänä 8.6. kello 13–14:45. Päivän aiheena oli ME/CFS:n hoitosuositukset. Puheenvuoron piti fysioterapeutti Hanna Markkula. Tietopäivässä sai kattavasti tietoa ME/CFS:n hoitosuosituksista, ME/CFS:n kansallinen Hyvä käytäntö -suosituksesta, ME/CFS- ja long covid – hoitosuositusten yhtenevyyksistä ja eroista sekä hoitosuositusten mukaisesta hoidosta ja kuntoutuksesta.


ME/CFS – Vammais- ja sosiaalipalvelut sekä Kelan etuudet

Tietopäivä toteutui Espoossa 25.4. Päivän aiheena oli vammais- ja sosiaalipalvelut sekä Kelan etuudet. Puheenvuorot pitivät hankepäällikkö ja fysioterapeutti Hanna Markkula sekä YTM ja sosiaalityön maisteriopiskelija Heini Aaltonen.

Hanna avasi puheenvuorossaan mitä palveluja, etuuksia, kuntoutusta tai apuvälineitä voit saada, millainen on hyvä hakemus Kelaan ja mitä teet, jos hakemuksesi hylätään. Heini avasi puheenvuorossaan ME/CFS-sairaiden kohtaamia haasteita sosiaaliturvajärjestelmässä, koetun syrjinnän tasoja, seurauksia koetuista vaikeuksista sekä käy läpi ratkaisuehdotuksia kohti yhdenvertaisempaa sosiaaliturvaa.


ME/CFS – ravitsemus

Tietopäivän aiheena 26.1.2025 oli ME/CFS – ravitsemus terveyden ja toimintakyvyn tukena. Puheenvuoron pitää laillistettu ravitsemusterapeutti, TtM Teija Hyppönen.


Hyväksyminen ja toivon näkökulma

Tietopäivässä 24.11.2025 pääsimme perehtymään hyväksymisen ja toivon näkökulmaan. Asiantuntijaluennot pitivät psykologi, kokemusasiantuntija ja tietokirjailija Päivi Montgomery ja psykofyysinen fysioterapeutti Annika Uutela. 

Tietopäivä järjestettiin maanantaina 24.11.2025 kello 13.00-15.20 etänä.


Pacing

Hankkeen ensimmäinen tietopäivä järjestettiin Tampereella, Scandic Koskipuistossa 17.5.2025. Asiantuntijaluennon teemana oli pacing, ja sen piti fysioterapeutti Laura Mutanen. Avauspuheenvuoron piti hankepäällikkö Marta Lampainen.