Olet sivuston osiossa: Etusivu » Ajankohtaista

KysymME Ollilta -sarjan loppuvuoden lähetyspäivät ja aiheet – seuraava lähetys ke 14.7.

8.07.2021

SMEYn livelähetysten sarja KysymME Ollilta jatkuu 14.7. – aiheena suola ja ME/CFS

Suomen ME/CFS-yhdistyksen (SMEY) live-tapahtumien sarja KysymME Ollilta jatkuu aiheella suola ja ME/CFS. Livelähetys tapahtuu ke 14.7. klo 19 Suomen ME/CFS-yhdistyksen Facebook-sivulla https://www.facebook.com/SMEYsuomenmecfsyhdistys.

Olli Polo on ensimmäinen Suomessa ME/CFS-sairauteen ja potilaiden hoitoon paneutunut lääkäri (LT, Dos, keuhkosairauksien erikoislääkäri, unilääketieteen erityispätevyys). Tällä hetkellä Olli hoitaa ME/CFS-potilaita ja tutkii sairautta Ruotsissa, Bragéen kuntoutusklinikalla. Live-sarjassa Olli vastaa potilaiden kysymyksiin kuukausittain vaihtuvasta aiheesta. Haastattelijana toimii SMEYn vpj Nadja Kiiskinen.

Loppuvuoden 2021 lähetysajat ja aiheet ovat:

  • 11.8. LDN ME/CFS:n hoidossa
  • 15.9. Sidekudosmuutokset ME/CFS:ssä
  • 13.10. Pää- ja niskaongelmat ME/CFS:ssä
  • 17.11. Kivut, fibromyalgia ja ME/CFS
  • 15.12. Unihäiriöt ME/CFS:ssä

Lähetykset alkavat klo 19. Kysymyksiä käsiteltävästä aiheesta voi esittää tapahtuman aikana kommentoinnin kautta. Lähetyksestä jää myös tallenne, jonka voi katsoa myöhemmin. Tervetuloa mukaan!