Olet sivuston osiossa: Etusivu » Ajankohtaista

KysymME Ollilta -sarjan seuraava lähetys ke 11.8.

2.08.2021

SMEYn livelähetysten sarja KysymME Ollilta jatkuu 11.8. aiheella LDN ME/CFS:n hoidossa

Suomen ME/CFS-yhdistyksen (SMEY) live-tapahtumien sarja KysymME Ollilta jatkuu aiheella LDN ME/CFS:n hoidossa. Livelähetys tapahtuu ke 11.8. klo 19 Suomen ME/CFS-yhdistyksen Facebook-sivulla https://www.facebook.com/SMEYsuomenmecfsyhdistys.

LDN:ää eli matala-annoksista naltreksonia (low dose naltrexone) voidaan käyttää ME/CFS:n kokeellisena hoitona, ja osa potilaista kokee saavansa siitä jopa merkittävää hyötyä. LDN-hoidossa reseptilääke naltreksonia käytetään vain murto-osa-annoksena sen normaaliin käyttöaiheeseen nähden. LDN-hoitoa voidaan antaa myös monien muiden sairauksien yhteydessä. Lisätietoa löydät esim. LDN-verkosta https://ldn.gehennom.org/ldn.html.

Olli Polo on ensimmäinen Suomessa ME/CFS-sairauteen ja potilaiden hoitoon paneutunut lääkäri (LT, Dos, keuhkosairauksien erikoislääkäri, unilääketieteen erityispätevyys). Tällä hetkellä Olli hoitaa ME/CFS-potilaita ja tutkii sairautta Ruotsissa, Bragéen kuntoutusklinikalla. Live-sarjassa Olli vastaa potilaiden kysymyksiin kuukausittain vaihtuvasta aiheesta. Haastattelijana toimii SMEYn vpj Nadja Kiiskinen.

Kysymyksiä käsiteltävästä aiheesta voi esittää tapahtuman aikana kommentoinnin kautta. Lähetyksestä jää myös tallenne, jonka voi katsoa myöhemmin. Tervetuloa mukaan!